Večina ljudi ima kakšno znamenje oziroma materino znamenje nekje po koži, kot mu radi rečemo. Dosti njih pa se odloči za odstranjevanje znamenj zaradi različnih situacij, ki so nekatere zgolj estetskega razloga ali pa draženja in zadevanje ob njega pri oblačenju oblačil ali drgnjenju ob telo. Vsekakor je potrebno pred tem obiskati dermatologa in se posvetovati o posegu.
Določene kožne spremembe lahko odstranimo sami, kadar gre za blage kožne lezije ali bradavice, vendar je tudi pri teh potreben posvet pri dermatologu. Pri nekaterih osebah, ki imajo že gensko predispozicijo in so ta znamenja že na začetku večja , pa se priporoča, da ga odstranijo preventivno že predenj pride do sprememb izgleda. Sicer pa je potrebno vsako tako znamenje opazovati in spremljati, če pride do srbenja ali krvavitve ali pa celo do bolečine v znamenju.
V tem primeru pa je odstranjevanje znamenj nujno potrebno. Kako poteka odstranjevanje znamenj je odvisno od samega znamenja, na kakšnem mestu je, kako je veliko in kakšne oblike je. Pri sumljivih znamenjih gre največkrat za kirurško odstranjevanje znamenj, v tem primeru je pri odstranitvi odstranjeno tudi okoliško tkivo, ki bi lahko čez čas ponovno povzročilo rast in razvoj rakavih celic. Drugače pa je možno tudi lasersko odstranjevanje znamenj tam ,kjer gre bolj za estetski videz.
Obstajajo še drugi načini odstranjevanja znamenj, ki ga po navadi določi zdravnik strokovnjak ali dermatolog na primer z elektrokauterizacijo, krioterapijo in z uporabo kemikalij ali drugih zdravil, ki pa se uporabljajo za nekatere manjše spremembe. Po odstranitvi katere kolega znamenja je zelo pomembna oskrba rane, ki nastane po posegu, da ne pride do okužbe in posledično vnetja. Zelo se je pomembno držati strokovnih navodil, dokler se rana ponovno ne zaceli.
Največkrat pride do sprememb v znamenjih v poletnem času, zato je potrebno znamenja, ki jih imamo ustrezno zaščititi in se ne izpostavljati prekomernemu soncu.