Melanin je temen pigment, ki ga sestavlja mešanica različnih pigmentov. S skupnim imenom jim pravimo melanini. To kožno barvilo nastaja v posebnih celicah melanocitih, ki se nahajajo predvsem v koži in šarenici. Pri procesu nastajanja sodelujejo encimi, med katerimi je tudi encim tirozinaza, ki oksidira aminokislino tirozin. Ta je za sintezo melanina ključnega pomena.
Sinteze melanina si ne moremo predstavljati brez tirozina, z njegovim zaviranjem pa lahko zmanjšamo nastanek tega kožnega barvila. Kot smo že povedali, melanin nastaja v melanocitih v najgloblji plasti kožne povrhnjice in nato po dendritih potuje proti vrhnji plasti kože. Pomembno je vedeti, da imamo vsi ljudje enako število melanocitov, razlika v barvi kože se pojavi predvsem zaradi razlike v njihovi proizvodnji melanina.
Kako na prvi pogled vemo, da v našem telesu ni dovolj melanina
Pozorni moramo biti na simptome ter znake za pomanjkanje tovrstnega pigmenta v našem telesu. Simptomi in znaki za pomanjkanje so na primer bledi odtenki šarenice, bele lise, prezgodnji pojav senilnih madežev ter gub, neenakomeren ten, nagnjenost kože k sončnim opeklinam.
Hiperpigmetacija je zelo pogosta nepravilnost kože
Hiperpigmentacija je stanje kože, ki se kaže v njenem prekomernem obarvanju oziroma pigmentiranju. O njej govorimo takrat, kadar se melanin preveč sintetizira in distribuira proti vrhnji plasti kože. Najpogosteje je posledica genetike, starosti, izpostavljenosti soncu, hormonskega vpliva in zdravil.
Čeprav takšna hiperpigmentacija ni škodljiva, pa je za marsikoga moteča, zato so postopki za njeno odpravo zelo različni. Najprej je potrebno seveda ugotoviti, za kakšno vrsto pigmentacije gre. Lahko so to starostne pege, kloazma, melazma in še marsikaj drugega. Glede na to, se lahko uporabijo krme in serumi z aktivnimi učinkovinami za posvetlitev kože. Drugi pristop so razne laserske terapije ali kemični pilingi v kozmetičnih salonih in dermatoloških ambulantah. Zadnja možnost pa je uživanje zdravil, ki prav tako vplivajo na melanin.